sri-lanka-ako-cestovat-adela-sen-probuzena

Exotická Srí Lanka se třemi dětmi. Rady a tipy na pohodovou cestu

Přáli byste si cestovat s dětmi i na exotičtější místa než jsou přeplněné řecké nebo turecké pláže? Rádi byste poznávali vzdálenější destinace s jejich typickou kulturou a zvyky?

Sníte o orientální vůni koření, divoké přírodě, barevných západech slunce na liduprázdných plážích, jenže máte děti a tak jste odsunuli svoje cestovatelské sny do kategorie nesplnitelné?

Rozumím vám. I já jsem si prošla procesem, kdy jsem svoje cestovatelské plány pohřbila a když jsem je znovu vytáhla na světlo, musela jsem čelit nejrůznějším strachům a předsudkům.

Mezi těmi hlavními byly finanční limity (jak bychom takovou dovolenou ufinancovali), zdravotní rizika (strach z lokálních nemocí a nebezpečných zvířat) a v neposlední řadě přesvědčení a vzorce, že takovou výpravu si s dětmi vlastně nejde užít, a že než to všechno podstupovat, kvůli pár nevšedním zážitkům, že bude lepší nechat to na AŽ NĚKDY.

Jenže AŽ NĚKDY, je převlečené a skryté NIKDY.

AŽ NĚKDY nás právě teď tolik nebolí, nechává nás pěkně v pohodlí naší komfortní zóny a přitom nám dává naději, že jednou, až bude příznivější situace si svoje sny splníme.

Neskočte na tuhle důmyslnou hru vaší mysli, která pohotově tahá z rukávu další a další argumenty, proč cestu odložit podobně, jako kouzelník druhé kategorie tahá z klobouku králíky.

Odhoďte svoje strachy, sbalte děti  a vyrazte! Třeba právě na Srí Lanku. Nebo někam jinam, kam vás srdce táhne. Slibuju vám, že s pár triky se vaše výprava přesune z šuplíku s nápisem NESPLNITELNÉ do toho s nápisem NEZAPOMENUTELNÉ.

Napříč Srí Lankou 2000 km s osmiměsíčním miminkem

S našimi dětmi jsme navštívili jihozápad i jih ostrova, kde jsme se aklimatizovali, na místní prostředí, užívali si vodních radovánek v moři i bazénu a podnikli nádherný výlet lodí po blízkém jezeře, jehož plochu pokrývá 64 ostrůvků.

Navštívili jsme středozemí Srí Lanky a ve výšce téměř 2000 m nad mořem se kochali dechberoucími výhledy, podnikali dobrodružné výpravy za přírodním koupáním a k vodopádům, pohybovali se krajinou, jíž udávaly ráz svěže zelené čajové plantáže.

Nevynechali jsme ani návštěvu továrny s průvodcem, který nás zasvětil do tajů pěstování, zpracování a distribuce čaje.

I v exotice můžete zůstat věrní životní filozofii, kterou vyznáváte

Strávili jsme několik dní a nocí v pohádkovém ubytování, které se nese v duchu slow travelling, uprostřed džungle, v jednom z největších, ale turisty opomíjeném národním parku na Srí Lance.

Zde jsme si dopřáli vodní safari, při kterém jsme viděli divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí, pozorovali nádhernou krajinu a posádka lodi nám dokonce uspořádala piknik na jednom z bezpočtu ostrůvků.

K dispozici jsou tu na celé jezero pouze dva čluny, takže se tu nekonají žádné zácpy, když se na břehu jezera objeví sloní samec nebo početná skupinka slonů a expedici vám nekazí všudypřítomný kerosinový puch.

Pobyt jsme završili na turisticky pustém severovýchodě ostrova v malebném hotelovém resortu, situovaném do písečných dun s křovinatým porostem.

Filozofie hotelu se nesla v duchu udržitelného životního stylu a zero waste. Zde jsme se s dětmi namísto koupání v moři zapojili do dobrovolnického programu a každý den strávili několik hodin čištěním pláže, na kterou rozbouřené moře vyvrhovalo s každou svou vlnou hromady odpadu.

Jak vybrat cílovou destinaci, s kým letět a jak se na cestách pohybovat?

Získat požadované informace o cílové destinaci nebylo nikdy snazší. Díky internetu se dozvíte podrobnosti o odlehlých místech na druhé straně planety během pár kliků:

  • Sledujte blogy nezávislých cestovatelů.
  • Stáhněte si ebook od někoho, kdo zemi navštívil a rozhodl se svoje tipy sepsat v elektronické podobě. Za ebook klidně zaplaťte, obvykle se vám investice bohatě vrátí díky informacím se kterými ušetříte čas, peníze a starosti.
  • Přihlaste se do fcb skupin spřízněných s vaším tématem.
  • Sledujte na Instagramu cestovatelské profily.
  • Navštivte besedy s cestovateli.
  • Shlédněte dokumenty a krátké filmy o místech, kam plánujete cestu.
  • Nakontaktujte se na krajany, žijící v cílové destinaci.
  • Potkejte se s někým, kdo do cílové destinace také cestoval s dětmi.

Zajímejte se o délku cesty a jak ji případně rozfázovat, aby se pro vás začátek vaší expedice nestal noční můrou jen proto, že budete s dětmi na cestě 20 a více hodin v kuse.

Necestujte lowcostovými leteckými společnostmi a za letenku si raději trochu připlaťte. Co byste ušetřili na charterových letech byste 100% ztratili na svých nervech.

S dostatečným předstihem se dají sehnat letenky u ověřených společností za příznivou cenu. Nás například vyšly letenky s Emirates s odletem z Prahy na 14 000 Kč na osobu a na cestě jsme byli i s přestupem jen 12 hod.

Zmapujte si zdravotní rizika, dostupnost lékařské péče a čistě pro svůj klid se vybavte nadupanou lékárničkou s vašimi osvědčenými preparáty. Osobně jsem zastáncem přírodních medikamentů a šetrných léčivých prostředků (čínská medicína a homeopatika), ale vezla jsem i pár klasických léčiv.

Kvalitní pojištění a důkladné seznámení s krytím léčebných výloh považuji na cestách s rodinou a dětmi za nutnou samozřejmost. Zvažte svoje jazykové možnosti a před cestou se zamyslete nad tím, jak se v případě nesnází v cizí zemi domluvíte.

Pokud se rozhodnete v cílové destinaci cestovat, dopředu si promyslete, zda budete k přesunům využívat hromadnou dopravu, pronajmete si auto, případně auto s řidičem, nebo budete využívat místní způsob dopravy (na Srí Lance například všudypřítomné tuk tuky).

Vzhledem k tomu, že muž je velmi zdatný řidič, od počátku jsme byli rozhodnutí pronajmout si auto. Jízda vlevo v hustém srílanském provozu je opravdu jenom pro otrlé.

Pokud se rozhodnete využít tak jako my služeb místní autopůjčovny, počítejte s tím, že ve finále může být všechno jinak, takže nakonec třeba odjedete jiným autem, než jaké jste si přes internet zarezervovali.

Přizpůsobte délku pobytu i tempo jednotlivých dnů svým dětem. Naše děti například potřebují strávit na jednom místě zhruba 5 dnů, aby se necítily pod tlakem z častých přesunů a zároveň se nezačaly nudit.

V místě pobytu potom střídáme aktivity, které baví více děti s těmi, které baví víc nás dospělé, dopředu program komunikujeme a dáváme dětem prostor, aby se k němu mohly vyjádřit.

Díky tomu děti vědí, že dopoledne strávíme například návštěvou blízké budhistické svatyně, což je až tak nebaví, ale odpoledne jim nudnější dopoledne vynahradíme blbnutím v mořských vlnách.

Samozřejmě, že i s ohledem na ně a jejich vášeň pro koupání, jsme se vždy snažili vybírat místa stranou turistického ruchu, ale v pohodové vzdálenosti do cca 10 km od moře, nebo s bazénem. Na Srí Lance si můžete zaplatit vstup k hotelovému bazénu, i když nejste jeho hosty, což je pro děti ideální.

Trvalo nám docela dlouho, než jsme se vyrovnali s časovým posunem a na normální režim jsme najeli zhruba až po týdnu. Prostě jsme chodili spát i vstávali později a nijak se nestresovali z toho, že jsme se dostali na pláž nejdříve až kolem poledne.

Co je vědomé cestování a proč cestovat vědomě?

Opusťte očekávání.

Přijměte jinou mentalitu a srovnejte se s tím, že místní standard může být často na hony vzdálený evropskému, na který jste zvyklí.

Nesrovnávejte.

Vydali jste se na cestu za poznáním, které na vás čeká v každém okamžiku, když otevřete svoje srdce a uvolníte svou mysl od zajetých vzorců a programů.

Odevzdejte se proudu.

Protože jedině tak si svou dovolenou skutečně vychutnáte, upevníte vzájemně své vztahy a obohatíte vnitřní svět všech členů vaší rodiny.

Snažte se získat dopředu maximum informací

O místních zvycích, kultuře, jazyku, historii, ekonomické i ekologické situaci a přizpůsobte se.

Cestujte vědomě, budete mít lepší pocit sami ze sebe

V souladu nejen se sebou, ale také s místem, kam cestujete. Uvědomujte si svoje limity, ale také omezení definovaná cílovou destinací a snažte se co nejvíce splynout s novým prostředím.

Naše děti se narodili v letech 2008, 2014 a 2018, nejmladší dceři v době naší cesty nebyl ještě ani rok.

Vyhledávali jsme místa a projekty šetrné k přírodě, a proto jsme se vyhýbali profláknutým turistickým atrakcím, jako je jízda na slonech, pozorování velryb a delfínů na otevřeném moři, safari z džípu apod.

Ze stejného důvodu jsme podporovali práci lokálních řemeslníků, rodinných dílen a farem, kteří zůstávají stranou turistického ruchu, živí se poctivou prací a za férové ceny.

Ubytování jsme kombinovali v malých butique hotelích, pronájmech přes airbnb, nebo u místních, takže jsme se na cestách cítili hodně domácky.

Nemusí to být váš způsob. Každá rodina je jiná a má jiné zvyky a potřeby. Vědomé cestování je o tom, že svojí cestu naplánujete v souladu sami se sebou a svými dětmi, dle svým potřeb a preferencí, zároveň však ohleduplně a v souladu s místními zvyklostmi.

Trápí vás strach z létání, napadají vás hororové scénáře obzvlášť, když cestujete celá rodina? Zkuste jednoduchou, ale účinnou vizualizaci.

Před odjezdem se na chvilku zklidněte, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte a představujte si hladký průběh letu i celé cesty.

Prociťte, že jste během vašeho letu v klidu a v pohodě, že zvládáte cestu podle plánu a v čase, který jste si na dopravení z bodu A do bodu B vymezili.

Představte si sebe sama v cíli cesty opět včetně pocitů, které máte ve chvíli, kdy jste zdárně a bez komplikací dorazili do cíle.

V průběhu cestování si zakažte všechny negativní myšlenky. Pokud se přeci jen nějaké vynoří, ihned je převracejte na pozitivní a opakujte vizualizaci, kterou jste praktikovali před cestou.

Pokud se opravdu hodně bojíte, doporučuji provádět vizualizaci minimálně týden před odletem, vždy ráno bezprostředně po probuzení a večer těsně před usnutím.

Přerůstá vám strach z létání přes hlavu?

Sedíte na letišti a cítíte, jakoby vám na hrudníku ležel obrovský balvan, špatně se vám dýchá a připadá vám, jako byste každou chvilku měli omdlít? Zaměřte svou pozornost do těla, do místa, kde diskomfort cítíte nejsilněji.

Nedělejte nic jiného, než to, že do místa v těle nasměrujete svou plnou pozornost. Pokud vás ruší hluk, nasaďte si sluchátka, pokud vás rozptyluje, co se děje kolem vás zavřete oči a na několik minut se plně ponořte sami do sebe.

Soustřeďte svou pozornost do těla tak dlouho, dokud nezavnímáte, že se váš pocit úzkosti rozpouští.

Jak se zbavit strachu z neznáma?

Před odjezdem se na chvilku zklidněte, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte a představujte si hladký průběh letu i celé cesty.

Prociťte, že jste během vašeho letu v klidu a v pohodě, že zvládáte cestu podle plánu a v čase, který jste si na dopravení z bodu A do bodu B vymezili.

Představte si sebe sama v cíli cesty opět včetně pocitů, které máte ve chvíli, kdy jste zdárně a bez komplikací dorazili do cíle.

Než se vydáte kamkoli na cestu, můžete se zkusit v meditaci, nebo krátké vizualizaci propojit s Duchem místa dané země.

Toto cvičení čerpá ze šamanského odkazu, že na vše na Zemi pohlížíme tak, jako by to bylo živé, a že vše je vzájemně propojené neviditelnou sítí života.

Proč byste se do cvičení měli pouštět? Sama na sobě jsem se mnohokrát přesvědčila, že funguje. A když to sami nezkusíte, budete meditaci hodnotit na základě domněnek a ne na základě vašeho osobního prožitku nebo zkušenosti.

Spojení s Duchem místa – podpůrná meditace

Praktikujete-li podobný typ cvičení poprvé, nemusíte si být v průběhu meditace jistí, zda se vám podařilo spojení navázat. To vůbec nevadí, zaměřte zpátky svou pozornost na svůj dech a nenechte se odradit případnými pochybnostmi.

Důvěřujte maximálně svojí intuici a svému cítění. Někdy může navázání spojení trvat chvilku déle, nebo se nemusí podařit napoprvé. Dopřejte si potřebný čas.

V průběhu meditace buďte vnímavý k signálům, které se vynoří a nebudete-li si jistí věřte, že potvrzení spojení se nemusí projevit hned, ale může k vám přijít jiným způsobem, obvykle se tak děje v podobě synchronicit ve vašem každodenním životě.

Připraveni? Jdeme na to

Zaujměte pohodlnou polohu, vsedě nebo vleže na zádech, zkontrolujte si, zda jsou vaše záda rovná a když tak svou polohu poupravte.

Dejte sami sobě prostor a uvědomte si záměr vaší cesty. Proč jste si cílovou destinaci vybrali, za jakým účelem cestujete. Obvykle je to poznávání nových krajin a kultur, odpočinek a relaxace, společný čas s partnerem nebo rodinou, nové zkušenosti apod.). Vyberte si a zkoncentrujte se na záměr, který má pro vás nejsilnější emoční náboj.

Několikrát se zhluboka nadechněte a s každým výdechem vydechujte starosti a napětí, které v souvislosti s cestováním cítíte. Dýchejte zvolna a tak dlouho, dokud nebudete vnímat, že se vaše tělo alespoň trochu uvolnilo a mysl zklidnila.

Dýchejte dál, s každým nádechem se spojujte se svým srdcem a laďte se na pole důvěry, s každým výdechem propouštějte svá očekávání, obavy a starosti.

Dýchejte tak dlouho, jak potřebujete a vnímejte, jak napětí v těle střídá uvolnění a lehkost. Zavřete oči a za zavřenými víčky si představte sami sebe a svoje nejbližší okolí, ve kterém meditujete.

Odtud se začněte pomalu vznášet k nebi. Můžete se spirálovitě otáčet, jako byste stoupali po neviditelném schodišti, můžete letět letadlem, nebo jet vzhůru výtahem, lézt po žebříku, nebo stoupat balónem, můžete se nechat někým nebo něčím vytáhnout až do mraků.

Odtud se přesuňte do krajiny, kterou chcete navštívit. Sledujte ji z ptačí perspektivy, jakoby jste svobodně a bezstarostně létali nad ní. Prohlédněte si její tvar, strukturu, vnímejte barvy, vůně, zvuky a užívejte si pocitu plnosti, volnosti a štěstí.

Prociťte radost z nového poznání, zážitků a zkušeností, které vás na vaší cestě čekají a důvěřujte tomu, že to vše má pro vás hluboký smysl.

Zaměřte svou pozornost na rytmus krajiny a pulsující život v ní – vítr v korunách stromů, zurčící prameny vody, vůni rostlin, sílu zvířat, barevnou paletu. Poslouchejte tep jejího srdce a slaďte svůj dech s jejím dechem, dovolte si vnímat  sílu tohoto spojení.

Požádejte Ducha místa, zda s ním můžete navázat spojení a pozorujte, co se děje a zda je bytost ochotná s vámi komunikovat.

Sdělte Duchu místa záměr své cesty a požádejte, aby se vaše mise naplnila v souladu s nejvyšším dobrem pro vás i ostatní bytosti. Požádejte o ochranu a zeptejte se, co můžete vy udělat pro krajinu, do které jste se rozhodli vycestovat.

Prociťte vděčnost, že se vám podařilo spojit se s Duchem místa i v případě, že si nejste úplně jistí. Na závěr poděkujte Duchu místa za to, že jste byli vyslyšeni. Poděkujte sobě, že jste do toho šli a aktivně pracovali na tom, aby se záměr vaší cesty naplnil.

Pomalu se přesuňte na místo, odkud jste se na výpravu vydali, představte si svoje nejbližší okolí maximálně reálně, pohněte pomalu prsty na nohou a na rukou, několikrát se zhluboka nadechněte a pomalu otevřete oči.

Chcete-li se podělit o svou zkušenost s cestováním s dětmi, vědomým cestováním, nebo podpořit v praktikování meditace ostatní čtenáře/ky, vložte pod článek svůj komentář.

Bon voyage!

, , , , , , , , ,