meditacia-adela-sen-probuzena

Jak se díky jednomu prostému triku staneš úspěšnou tvůrkyní svého dne?

Jak  říká jeden reklamní slogan – ráno dělá den. Řada z nás má nejspíš své ranní rituály spojené s rutinou, jako je čištění zubů, příprava svačiny, vypravování dětí do školky nebo školy, spěšné oblékání, káva na cestu…

Zkuste si na chvilku představit, jak by se změnila vaše nálada a prožívání celého dne, když by vaše ráno provázel klid. Když byste měla možnost naladit se sama na sebe, prožít si a procítit, jak bude vypadat váš den. A pak tu představu fakt uskutečnit.

Moje běžné ráno vypadalo dlouhou dobu jako maraton, do jehož cíle nikdy nedoběhnu…

Kolem šesté jsem se vypotácela z ložnice, připravila snídaně, svačiny, rychle se opláchla, oblékla, připravila si věci do práce (pokud jsem šla), o líčení, nebo nějakém účesu nemohla být vůbec řeč, byla jsem ráda, když jsem si vyčistila pleť a namazala ji krémem…

Následovalo buzení dětí (mám 3 s poměrně velkým věkovým rozestupem)a od té doby už to bylo jen samé pospěš si, ať to stihneme, neloudej se s tou snídaní, máš úkoly, máš svačinu a tak dále, všechny mámy si asi umějí živě představit o čem mluvím.

Na záchodě jsem v rychlosti prolétla svůj insta a fcb feed, promiňte mi ten výraz, ale aniž bych si to uvědomovala, na.rala se všemi těmi sluníčkovými a pozitivními lidmi, kteří vypadali jako ze žurnálu, v zácpě mezi líčením a pokřikováním dětí jsem zkoukla pracovní maily (další frustrace) a do práce nebo domů přijela úplně vyšťavená, podrážděná, ve stresu, s pocitem, že nic nestíhám a že jsem neschopná…

Je vám něco z toho povědomé?

Všichni se chceme cítit dobře, ale už nepřemýšlíme o tom, co konkrétně by nám k lepšímu pocitu pomohlo. A ty z nás, které to vědí, to málokdy uvedou do praxe. Byl to i můj případ a bránila mi v tom moje vlastní pohodlnost, prostě se mi nechtělo dřív vstávat.

Ano, byla jsem unavená a ano, měla jsem proto spoustu dalších objektivních důvodů… moje hlava my je s potěšením servírovala, kdykoli jsem pomýšlela na změnu.

Říkala jsem si, až ta nejmenší povyroste, tak…až ta nejstarší bude jezdit do školy autobusem a zvládne si sama udělat snídani, tak…Jenže čas běžel a nijak se „to“ nezlepšovalo. Ba naopak. Dlouhodobá frustrace mě ubíjela tak, že se mi někdy ráno ani nechtělo vylézt z postele…

Také pobýváte v Ažněkdystánu a sníte o Kdybystánu?

Věřte mi, že odkládání věcí na AŽ NĚKDY je ten největší zabiják jakýchkoli životních změn. Pobýváme v Ažněkdystánu a chlácholíme se představou, jaké by to bylo v Kdybystánu. Jenže mezitím nám spousta příležitostí uteče. To by samo o sobě tak nevadilo, protože příležitosti jsou kolem nás neustále, jenže…

Naše komfortní zóna se díky tomu zase o něco víc smrskne a naše mysl, osobnost, nebo ego chcete-li, bude příště argumentovat a odrazovat nás s větší silou a razancí. A pro nás pak bude zase o něco těžší to naše „zaprděné“ pohodlí opustit.

Prozradím vám, jak jeden malý krok může ve vašem životě způsobit velké změny.

A pak se mi stalo, že prostřední dcera byla nemocná a potřebovala brát léky a já kvůli tomu musela vstávat ve 4.30. A tak jsem si řekla, že když už jsem vzhůru, že zkusím tu hodinu využít pro sebe na maximum. Ženy, bylo to jako zázrak a malou chvilku jsem na sebe byla hooodně naštvaná, že jsem s tím tak dlouho otálela…

Sepsala jsem pro vás 6 tipů, jak si můžete pro sebe vytvořit jedinečnou ranní atmosféru, které vás udrží v pozitivním naladění celý den.

Vstaňte alespoň o 20 – 30 min dřív, než byste vstávala obvykle, zpočátku si můžete naplánovat třeba jen 2 brzké budíčky týdně. Ale varuji vás, je to prudce návykové!

1#Vytvořte atmosféru

Zapalte si svíčku v aromalampičce s nějakou příjemnou vůní, vonnou tyčinku, pusťte si oblíbené mantry nebo jinou milou hudbu, uvařte si čaj nebo kávu.

2#Vyzpovídejte se

Staňte se sama pro sebe novinářkou a každý den si do svého diáře nebo notesu (telefon ještě na chvíli odložte) zapište odpovědi na 4 jednoduché otázky, ať je máte po ruce a můžete se k nim vracet kdykoli během dne:

 • Jak se chci dnes cítit?
 • Jak bych chtěla dnešek prožít?
 • Co bych si přála získat?
 • Co jsem schopná ze sebe dát, odevzdat?

3#Vizualizujte

Jakmile otázky zodpovíte, ponořte se na chvíli naplno do své představy. Dejte si prostor klidně 3 – 5 min (můžete i víc) a malujte si svůj den v těch nejživějších barvách. Zaměřte se na svoje emoce a jak den prožíváte, vstupujte vědomě do různých situací a dávejte si záležet na tom, aby vaše pocity byly co nejpříjemnější.

4#Zacvičte si vnitřní úsměv

Tohle cvičení můžete provádět ještě v posteli ihned po probuzení. Za zavřenými víčky si vybavte vzpomínku, která vás hřeje u srdce a hladí po Duši. Ponořte se do toho okamžiku a s každým nádech rozvádějte radostnou životadárnou energii do celého svého těla, ke všem orgánům, kostem, svalům, kloubům. Sama cvičení s radostí aplikuji i kdykoli během dne a je součástí mojí denní rutiny.

5#Zharmonizujte se pohybem

Zacvičte si Pozdrav slunci, 5 Tibeťanů, nebo jinou krátkou sestavu cviků, kterou máte oblíbenou. Protáhnete se – rozproudíte ve svém těle krev a to se snáze nastartuje. Pokud žádnou oblíbenou sestavu nemáte, prokroužete si pomalu a jemně hlavu, ramena, zápěstí, boky, kolena, kotníky, vždy 6 zakroužení na jednu a na druhou stranu.

Vyzkoušejte zábavné cvičení na nalezení vnitřní rovnováhy. PDF s návodem na cvičení si můžete stáhnout zde.

6#Propojte se se zdrojem

Připravte si k ruce váš oblíbený balíček s kartami nebo knihu. Dejte si záměr, na co a kam byste v průběhu dne měla zaměřit svou pozornost a otevřete knihu na jakékoli stránce a přečtěte si úryvek textu, na který vám právě padne zrak.

Nebo si vytáhněte z balíčku jednu kartu a zapište si první myšlenku nebo pocit, která vás při pohledu na kartu napadne. Máte-li karty, jejichž obsahem jsou i významy, třeba jako na mých Akčních kartách, přemýšlejte nad tím, jak a kde tyto kvality ve svém životě žijete, nebo jak byste je naopak mohla žít.

Další tipy na vyladěné ranní rituály:

 • Pomalá a výživná snídaně
 • Meditace
 • Milování s partnerem
 • Krátká procházka na čerstvém vzduchu
 • Brouzdání bosýma nohama ranní rosou
 • Nohy v kýblu (střídání teplé a studené vody ve výšce cca do půli lýtek)
 • Vědomá ranní péče o sebe
 • Harmonizace pomocí vibrace (bubnování apod.)
 • Tanec (třesení, podupávání apod.)
 • Zpěv/zvuk (například mantry, mručení, nebo klasický zpěv)

Není důležité, jak si svoje ranní rituály poskládáte, ale určitě nevynechávejte dotazovací část a vizualizaci. Já mám třeba full verzi v délce 45 min a úspornou 15 min variantu pro dny, kdy mám času méně.

 1. Dejte si dost času na každou odpověď a buďte co nejkonkrétnější. V této fázi se propojujete energeticky se zdrojem a spoluutváříte svou realitu, neopomeňte tedy žádné důležité detaily, obzvlášť, čeká-li vás něco náročného.
 2. Nezapomeňte si užít pocit spokojenosti, kdykoli se vám podaří splnit náročný úkol, nebo dosáhnete svého cíle.
 3. Představte si přesně takový průběh svého dne, jaký si přejete a užijte si to s radostí.
 4. Neberte to jako nějakou nudnou povinnost. Aby mělo cvičení požadovaný efekt, naplňte každou svou odpověď radostí a pozitivním myšlením a těšte se, jak budete celý den surfovat na pozitivní vlně a bavit se.

Toto cvičení je hodně posilující a příjemné změny pocítíte hned první den.

Funguje na velmi jednoduchém principu – stanovte si záměr, naplňte ho pozitivní energií, s pomocí vizualizaci vymodelujte svou realitu a pozvěte tak Vesmír/Život/Boha ke spolutvorbě.

Vyzkoušejte zábavné cvičení na nalezení vnitřní rovnováhy. PDF s návodem na cvičení si můžete stáhnout zde.

cesty k úspěchu, jak dosáhnout úspěchu, meditace, návod na úspěch, ranní rituál, ranní rituály, úspěch, vizualizace