Rozhodovací paralýza ovlivňuje řadu oblastí našeho života a často je zmiňovaná, jako jeden ze zásadních faktorů způsobujících prokrastinaci.
Na první pohled toto spojení nemusí být hned patrné. Na jedné straně jde o odkládání povinností a úkolů (prokrastinace), na straně druhé neschopnost činit rozhodnutí (rozhodovací paralýza).
Pokud porozumíme fenoménu rozhodovací paralýzy lépe, velmi rychle odhalíme, že právě ona je zodpovědná za odkládání a následné neplnění našich závazků.
Dnešní dobu je bez nadsázky možné označit jako dobu informační. Zvykli jsme si, že na internetu je dohledatelné téměř cokoli a tento výdobytek moderní technologie nám v mnoha ohledech život usnadňuje.
Ale jako všechno, i přemíra informací má svou stinnou a odvrácenou stranu. Jedním z nových psychologických jevů, který se s tímto fenoménem pojí je tzv.: rozhodovací paralýza.
Je to stav, kdy máme na výběr z mnoha možností, ale čím více (podobných) variant je ve hře, tím hůře se nám rozhoduje.
Určitě jste to sami zažili, například v restauraci, kde se rozhodování o tom, co si dáte k jídlu natáhlo úměrně tomu, jak dlouhé zde měli menu.
Dost lidí výběr z mnoha možností frustruje a když se pak konečně rozhodnou, neuleví se jim, protože donekonečna svoje rozhodnutí zpochybňují. Čím náročnější a důležitější pro nás rozhodnutí je, tím více nepříjemných pocitů v nás vzbuzuje. I to je další důvod, proč samotné rozhodnutí ještě déle odkládáme.
Potřebujeme-li splnit dva a více úkolů, často volíme únikovou strategii a utíkáme k činnosti, která na našem seznamu nebo to-do listu vůbec nefiguruje.
Zaměřte se na vaše únikové strategie. Co nejčastěji děláte, stojíte-li před rozhodnutím, které je pro vás obtížné právě proto, že rozdíl, mezi jednotlivými variantami není nijak zásadní?
Nejspíš si to pamatujete ještě ze školních let. Potřebovali jste se učit na zkoušky a písemky z různých předmětů, ale mezitím jste perfektně uklidili celý byt, nebo jste hodiny bezcílně surfovali na sociálních sítích.
Když poznáte svoje únikové strategie, mohou být pro vás cenným rádcem. Pokud se například přistihnete, že bezcílně brouzdáte on-line světem, zeptejte se sami sebe, do čeho se vám právě teď nechce?
Asi nejzákeřnější na rozhodovací paralýze je to, že samotné rozhodování, zvažování všech pro a proti, nás energeticky natolik vyčerpá, že na samotné rozhodnutí už nám žádná energie nezbyde.
Jak z toho ven?
1. Určete si priority.
Vybíráte-li novou sušičku, určete si 3 priority, které jsou pro vás zásadní. Například: cena do 15 000 Kč, nízká hlučnost, maximální váha prádla 8 kg.
2. Pracujte vždy jen na jednom úkolu s nejvyšší prioritou.
Potřebujete-li zároveň i novou lednici, vybírejte nejdřív sušičku a až potom ledničku.
3. Vědomě omezte možnosti, neřešte bezvýznamné prkotiny.
Pokud už od počátku figurují na vašem seznamu varianty, které považujete za méně výhodné, bez milosti je vyškrtněte a soustřeďte se jen na ty, se kterými jste nejvíce v souladu.
Například kamarádka vám nabízí použitou sušičku, protože se přestěhovala a ta stará jí rozměrově nevyhovuje, je sice levná, ale nesplňuje vaše priority ohledně parametrů.
4. Ideální varianta neexistuje
Pokud vám nějaká volba sedí alespoň ze 70%, jděte do ní. Použijeme-li příklad ze sušičkou, kupte daný typ pokud vám vyhovuje značka, rozměr, cena, ekonomická třída, stupeň hlučnosti, a maximální váha prádla.
5. Myslete na celkový užitek
Někdy máme tendenci zvolit řešení, které je pro nás v danou chvíli pohodlnější. Třeba upřednostnit jiný typ sušičky, protože ta, která lépe splňuje naše parametry není momentálně skladem. Snažte se vždy podívat, co vám daná varianta přinese v dlouhodobém horizontu.
6. Nevysilujte se zdlouhavým rozhodovacím procesem u maličkostí
Nepřemýšlejte několik minut nad nákupem jogurtu. Pokud jde o nákupy, stanovte si částku, od které podrobíte rozhodovací proces hlubší analýze a netrapte se volbou, pokud jde o položky v řádech stokorun.
7. Zapomeňte, že existovaly i jiné možnosti
Když už se pro nějakou variantu rozhodnete, užijte si to a oceňte maximálně svoje rozhodnutí. Na ostatní možnosti co nejrychleji zapomeňte.
8. Vytvořte si akční plán
Pokud se rozhodujete o nějakém dlouhodobějším procesu, a je pravděpodobné, že se v jeho průběhu budete muset dále rozhodovat, vytvořte si akční plán. Určete si priority, termíny, atd. Více o tomto tématu píšu tady.
9. Pozitivní myšlení usnadňuje rozhodování
Udělali jste rozhodnutí, ale zjistili jste, že jste udělali chybu? I neúspěšnou volbou získáváte cennou informaci. Až se budete rozhodovat příště, stejnou chybu neuděláte. Z čeho bychom se učili, pokud bychom nechybovali?
10. Neberte rozhodování až tak vážně
Určitě jsou situace, které vyžadují, abyste je důkladně promysleli a zvážili. Ale na druhé straně uděláte během dne spoustu drobných rozhodnutí, při kterých nejde o život a ani díky nim nezchudnete. Tak se nenechejte procesem rozhodování vysávat.
Jaký je váš mindset, ze kterého vycházejí vaše volby?
Uznávaný copywritter Jacob McMillen prohlásil že: „Nejlepší rozhodovači nečekají s rozhodnutím na poslední chvíli. Jejich volby pochází z předem stanovených hodnot, díky nimž mohou učinit okamžitě rozhodnutí snadno a konzistentně.“
Zde Jacob jistě nemá na mysli rozhodování o tom, co si dáte k večeři, nebo jakou košili si vezmete zítra do práce. Je pro vás v životě důležitá udržitelnost? Pak budou vaše rozhodnutí v různých oblastech vašeho života vycházet právě z tohoto nastavení.
Abychom zůstaly u předchozího příkladu, při výběru sušičky pro vás budou nejdůležitějšími kritérii ekonomická třída, poměr materiálů, které se dají recyklovat apod.
Je-li rozhodovací paralýza vaše nejlepší kámoška a až příliš často se potýkáte s tím, že si nejste schopni vybrat žádnou z dostupných možností, určitě se vám vyplatí váš mindset prozkoumat a zjistit, na kterých hodnotách v životě stavíte.
Zkrotíte-li svou rozhodovací paralýzu, snížíte tím zároveň míru své prokrastinace, poznáte svoje únikové strategie a přeměníte je ve spojence, díky kterým budete odkládat úkoly méně a zbyde vám nakonec i více energie. Nejen na zásadní životní rozhodnutí.