Jak řídíš, tak žiješ. Platí to i o vás?

Chystáte se autem na dovolenou, trávíte hodně času rozvážením dětí na kroužky, nebo na cestách na služebky? Potom máte ideální příležitost využít tento čas i jinak, než telefonováním s kamarádkou, nebo vyřizováním pracovních hovorů.

Zamysleli jste se někdy nad tím, že způsob řízení auta zrcadlí to, jakým způsobem žijete svůj život?

Podívejte se na svůj styl jízdy a hledejte souvislosti se svým životem.

 • Kašlete na dopravní předpisy, parkujete na zákazu a nedodržujete rychlost? Ptejte se, kde ve svém životě kašlete na zákazy, dohody a pravidla.
 • Často bloudíte? Ptejte se, v kterých životních situacích se cítíte ztraceni.
 • Jezdíte rychle a bezohledně? Ptejte se, kdy a ke komu se chováte ve svém životě stejně.
 • Zpíváte si v autě, blbnete a máte menší zábrany? Ptejte se, jak by se váš život změnil, kdybyste si tuto kvalitu podrželi i mimo váš vůz a jak toho můžete dosáhnout.

Při řízení auta si uvědomte, že neřídíte jen auto, ale že právě teď řídíte svůj život, že ho máte pevně ve svých rukou podobně, jako vaše ruce svírají volant. Využijte energii, kterou vkládáte do řízení také pro sebe – pro splnění svých cílů a osobní růst.

Říkejte si nahlas tyto afirmace, nebo si vytvořte vlastní:

 • Svůj život mám pevně ve svých rukou, stejně jako volant svého auta.
 • Řídím nejen toto auto, ale také svůj život k … (doplňte, kam svůj život právě směřujete).
 • Ke svému životnímu cíli se přibližuji bezpečně a tempem, které mi vyhovuje.
 • Má cesta je cíl.
 • Můj život plyne bez překážek a karambolů, stejně jako tato cesta.
 • Stejně jako tato cesta autem má i můj život jasný směr a cíl.
 • Jsem součástí něčeho většího.
 • Synchronicita je součástí mého života stejně, jako silničního provozu.
 • Mé nohy tančí po pedálech v autě s lehkostí, s jakou v životě překonávám překážky a těžkosti.

Napadají vás další? Výborně, sdílejte je prosím v komentářích pod článkem a já je do textu postupně doplním. Více se o tom, jak afirmace fungují se dozvíte v mém článku. 

Stresuje vás řízení?

Vnímejte řízení auta jako tanec. Silnice a křižovatky jako taneční parket, představte si, že všichni účastníci silničního provozu jsou jako obrovská taneční skupina, která v neuvěřitelné dynamice, ale zároveň ve vzájemném souladu všech pohybů, vytváří dokonalou synchronicitu.

Vneste do svého řízení kvalitu lehkosti, vnímavosti a pozornosti tanečníka nejen ke svému stroji, ale také k ostatním účastníkům provozu a pozorujte, co se stane.

Pokud se v autě bojíte, nebo jste před delší cestou nervózní, zkuste jednoduchou vizualizaci.

Před odjezdem se na chvilku zklidněte, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte a představujte si hladký průběh cesty. Prociťte, že jste během jízdy v autě v klidu a v pohodě, že zvládáte cestu podle plánu a v čase, který jste si na dopravení z bodu A do bodu B vymezili.

Představte si sebe sama v cíli cesty opět včetně pocitů, které máte ve chvíli, kdy jste zdárně a bez komplikací dorazili do cíle.

V průběhu cestování si zakažte všechny negativní myšlenky. Pokud se přeci jen nějaké vynoří, ihned je převracejte na pozitivní a opakujte vizualizaci, kterou jste praktikovali před cestou.

Rozčilujete se v autě?

Potom jste pravděpodobně dlouhodobě pod tlakem a v autě si toto napětí vybíjíte. Zapátrejte po příčinách stresu a nevytvářejte si další tím, že se budete za volantem rozčilovat.

Čím méně budete ostatní řidiče označovat za pitomce a kretény, tím méně pitomců a kreténů budete přitahovat. Zkuste to obrátit a místo agrese přistupujte k sobě i ostatním účastníkům silničního provozu mírně a laskavě.

Namísto nadávek a rozčilování v autě ostatním odpouštějte a sebe oceňte. Přečtěte si následující výroky a vnímejte jejich energii:

 1. Ty kreténe, tebe v autoškole neučili přednost zprava? Málem jsem tě sejmul. Odpouštím ti, že jsi mi nedal přednost a sobě děkuji, že jsem si toho včas všimnul/a.
 2. Viděl jsi toho idiota? Málem jsme se hodně zblízka podívali, co veze v kufru. Odpouštím ti, že si přede mnou prudce zabrzdil a sobě děkuji, že jsem rychle zareagoval/a.
 3. Co si to dovoluješ, jen počkej, to si nenechám líbit. Odpouštím ti, že jsi mě neurvale předjel a sobě děkuji, že jsem se nenechal/a vyprovokovat k nebezpečné honičce.
 4. Ty neumíš blikat? Kreténe… Odpouštím ti, že jsi přede mnou odbočil bez blinkru a sobě děkuji za to, že jsem to předvídal/a.
 5. Co to řídí za krávu? Odpouštím ti, že se neumíš rozjíždět do kopce a sobě děkuji, že dodržuji bezpečnou vzdálenost.

Možná vám to přijde úsměvné, ale rozdíl je to podstatný, všimli jste si? A ruku na srdce, kdy jste se naposledy v autě rozčílili? Tím, že změníte svoje nastavení a to jak vnímáte ostatní účastníky silničního provozu uleví se nejen vám osobně, ale sníží to i míru agrese v dopravě obecně. Všichni si tak budeme moct užívat bezpečnější a mírumilovnější provoz.

Pro pokročilé

Vnímáte energie a trénujete rozšiřování a stahování svého energetického pole? V autě je pro takový trénink ideální prostředí. Ptáte se k čemu je to dobré? Třeba k tomu, abyste se vyhnuli zácpě, nebo dopravní nehodě. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Nevadí, zkuste to a uvidíte.

Pokud jste v nízkých energiích, jste nešťastní, smutní nebo naštvaní, raději toto cvičení nezkoušejte, mohlo by mít opačný účinek .

Šťastnou cestu!